...


O północy, 18 novandera Roku Pańskiego 1749 troje magów w towarzystwie zakonnika ze zgromadzenia Świętego Michała otworzyło wejście do krypty, w której spoczywać miały zwłoki potężnego nekromanty - Yathiosposa Tanariella, potomka starożytnego rodu mrocznych elfów.

Śmiałkami owymi byli:

* Fidelius Magnus - wykładowca Akademii Tredroyskiej
* Markus Dragge
* Aldrith de Nova
* Aurelius Dran 'Daggore - młody zakonnik, Michaelita

Czarodzieje odnaleźli ciało Yathiosposa drzemiącego w wiecznym letargu i postąpili wbrew radom Fideliusa Magnusa - przebudzili drzemiące od dawna Zło. Yath zabił Fideliusa rękoma jego towarzyszy, po czym uczynił z nich swoje sługi przemieniając ich w nieśmiertelne istoty karmiące się życiem innych.

Przemienieni opuścili kryptę i rozdzielili się wykonując polecenia nekromanty, dostarczając mu przedmioty, dzięki którym mógł odzyskać swoją dawną potęgę. A Yathiospos z każdym łykiem odzyskiwanej mocy wsączał w dusze swoich sług chaos i trwogę. Nie wytrzymali tego zbyt długo. Aldrith de Nova rzucił się w płomienie nie mogąc znieść szaleństwa ogarniającego jego zniewolony umysł. Markus Dragge zniknął bez wieści podczas Wielkiej Zarazy, która w tajemniczych okolicznościach zdziesiątkowała Zuruk Dar.

Jedyny Aurelius zwalczył zew swojego nowego pana i poświęcił się badaniom nad niszczeniem demonów, by po trzydziestu trzech latach powrócić do krypty w rozpaczliwej próbie zniszczenia Yathiosposa. Pozostawił po sobie jeden z trzech fragmentów mapy wyznaczającej drogę do krypty oraz ostatnią kartę pamiętnika, w której posiadanie wszedł Duncan Skywalker.

Informacje do uzyskania:

* Zakon św. Michała, Kroniki z lat 1730-1755 (niezwykle trudna do uzyskania, Michaelici dobrze ukrywają swoje sekrety i nie zwykli zdradzać ich obcym) - Brat Mateusz, Aurelius; po obiecującym nowicjacie opuścił bramy zakonu by rozpocząć nauki w słynnej Akademii, której absolwentami było wielu znanych magów bojowych służących w Legionach Imperium. Po dwuletnich studiach zniknął bez wieści. Specjalizacja - magia ciała, magia zmysłów.

* Roczniki Akademii Tredroyskiej (trudna do uzyskania, do wyszperania tylko dla doświadczonych bibliofili) - Fidelius, Markus, Aldrith, Aurelius; grupa studentów wraz z nauczycielem, która zajmowała się studiami nad genezą starożytnych artefaktów odnalezionych w kurhanach Wschodnich Wichrów. Zaginęła bez wieści w tamtym terenie podczas wykopalisk archeologicznych.